مرا به خاطر بسپارفراموشی کلمه عبور

... نسخه نهایی پورتال به زودی با سرور اختصاصی ....

فروشگاه نیازمندی ها شبکه اجتماعی

گروه ها :: خياطي و بافتني
فروش آنلاینفروشگاه آرتاکاوا


سرمه دوزی :: آموزش سرمه دوزي (ابتدايي)

آموزش سرمه دوزي (ابتدايي)
سرمه دوزی به دوخت هایی اطلاق می ‌شود كه از مفتولهای طلایی ، نقره و آلياژ های مختلف که به شکل فنری در آمده اند ،برای تزئین سطح پارچه استفاده می گردد. مليله بر خلاف سرمه (نخ های سرمه) قابليت انعطاف ندارد و بر اثر كشش زياد از فرم خود خارج می ‌شود.دوختن ملیله بر پارچه را ملیله دوزی می گویند . ملیله معمولا بر پارچه های مخمل یا ترمه دوخته می شود. برای آماده کردن پارچه یک قطعه متقال یا کتان به اندازه ی مخمل یا ترمه ای که می خواهند بر آن ملیله دوزی کنند، بریده با قلم موی پهن به تمام نقاط آن به طور یکنواخت محلول غلیظی از سریش و آب مالیده، مخمل یا ترمه را روی آن قرار داده با دست چند مرتبه روی آن می کشند تا صاف شود و به پارچه ی زیرین ( متقال یا کتان) بچسبد. پس از آنکه پارچه ها خشک شد نقشهای را که قبلا آماده شده روی پارچه مخمل یا ترمه منتقل می کنند یعنی دور کار را ملیله دوخته وملیله را کاملا با نخ و سوزن محکم می کنند. سپس به تور دوزی پرداخته ، داخل نقش را ملیله می دوزند و این کار را ادامه می دهند تا تمام نقش با ملیله پر شود. در قسمتهای اصلی و برجسته نقشه، ابتدا مقداری پنبه به اندازه گل یا بوته تکه تکه کرده، روی قسمتهای مورد نظرقرار می دهند و آن را با نخ ساده روی پارچه می دوزند و سپس آن را ملیله دوزی می کنند.
10

ارسال نظر
عدد "چهار" را وارد كنيد

  • اگر نظری غیر مرتبط با این مطلب دارید ، در قسمت تماس با ما ارسال کنید.
  • نظرات حاوی (تبلیغاتی و توهین به سایر افراد) نمایش داده نخواهد شد.

تاكنون 5 نظر ارسال شده است
  • نام شما : سلام معمولا مطالب حاشیه رفته و نمیتوانیم بخوانیم
  • مدیر بخش خیاطی و بافتنی : کاربران عزیز حتما از مرورگر فایر فاکس( موزیلا ) و یا گوگل کروم برای مشاهده بهتر عکس و مطالب استفاده کنند .
  • نام شما : سلام من خیلی سرمه دوزی دوست دارم ولی هیچ بلد نیستم

    جواب : کاربر عزیز از حسن سلیقه شما سپاسگزاریم . امیدواریم بتوانید شما هم در این سایت از آموزش های لازم بهرمند بشوید . با تشکر
  • مهسا : <em>خیلی خوب بود</em>
  • فلورا : <div> عالی بود</div>