مرا به خاطر بسپارفراموشی کلمه عبور

... نسخه نهایی پورتال به زودی با سرور اختصاصی ....

فروشگاه نیازمندی ها شبکه اجتماعی

گروه ها :: خياطي و بافتني
فروش آنلاینفروشگاه آرتاکاوا


دوخت انواع شلــوار :: تونیک و شلوار هندی

تونیک و شلوار هندی
 شلوار هندی: این شلوار سنتی هندی است که با تونیک ارائه شده است و راحتی و زیبایی آن درخور توجه است.

شلوار هندی:

این شلوار سنتی هندی است که با تونیک ارائه شده است و راحتی و زیبایی آن درخور توجه است.


قبل از هر چیز باید الگو را دانلود کرده در پایین این بخش. و به مراکز کپی در شهر رفته و از آن پلات بگیرید با سایز تنظیم شده در این الگو سپس مراحل زیر را انجام داده . در ضمن دوستان کم لطفی نکنید بابت نظر!!

بخشهاي مختلف الگو :
14- الگوی شلوار ×2     15- الگوی مستطیل باالی شلوار ×1
مراحل دوخت شلوار:
پارچه را از طول روی هم دوال کنید و الگو را روی اریب پارچه پهن کرده و با اضافه درز 3/5 سانت برش بزنید و سپس برش را اتوی خشک زده و دوباره الگو را روی برش پهن کرده و برش را اصالح کنید. پس از انجام مرحله اتوي خشک کار به واسطه اریب بودن شلوار، حال درزهاي داخل پا را ميدوزیم و به دنبال آن فاق جلو و پشت را به یكدیگر متصل مي کنیم.

 
درزها را اتوي خشک مي کنیم. در هنگام کار با اریب پارچه توجه داشته باشید فقط از اتوي خشک استفاده کنید زیرا اتوي بخار باعث کش آمدن و خراب شدن کار خواهد شد. مستطیل قسمت باالیي شلوار را آماده کنید و قسمت باالي آن کمر  را به صورت لیفه براي عبور بند آماده نمایید، حال مستطیل آماده شده را به خود شلوار متصل کنید و فقط توجه داشته باشید که تنها درز این مستطیل روي فاق جلو منطبق خواهد شددر قسمت خط مرکزي جلو حال یک کش ظریف به اندازه دور کمر خودتان منهاي 10 سانتیمتر برش کنید و دو سر آن را نوار اریب تهیه شده از جنس پارچه را که عرض تمام شده آن 1 cm ميباشد، بدوزید و به وسیله سنجاق از داخل لیفه کمر شلوار رد نمایید.
در پایان شلوار را پرو کرده و پایین آن را تو گذاشته و به فاصله 1/5 cm از لبه چرخ کاري کنید و براي کیپ شدن پارچه شلوار به دور ساق پا به وسیله دکمه فشاري عمل کیپ شدن را روي پارچه ها ثابت نمایید.
نوار اريب كمر شلوار:
دو نوار اریب به طول 50 cm و عرض cm 3 تهیه کنید. نوار را دوال کرده و بدوزید و برگردانید و اتو کرده و هر نوار را به یک سرکش کمر بدوزید و از داخل کمر عبور دهید.

مستطيل باالي شلوار:
مستطیلي به ابعاد 23 cm در 58 cm مطابق شكل تهیه کرده و این مستطیل را به قسمت باالي شلوار اضافه کنید. وسط جلو در این مستطیل دوالي باز ميباشد و وسط پشت دوالي بسته ميباشد. نقاط 5 را در این مستطیل با شلوار منطبق کنید.

توجه: قبل از برش پـــارچه شلوار وال هندی را حتما آبکشی نماييد.

 
...................................................................................................................................................................................
 

تونیک هندی: 
این تونیک یکی از لباس های رسمی بانوان هندی است که در قسمت جلوی سینه تزیینات سنگدوزی و منجوق دوزی دارد و با توجه به درخواست مکرر شما عزیزان آموزش داده شده.
بخشهاي مختلف الگو :
1- تکه جلو ×1   
2- تکه پشت ×2   
3- تکه آستین ×2 
مراحل برش: 
تکه هاي الگو را مطابق خطوط راهنماي برش روي پارچه ها قرار داده و با درنظر گرفتن اضافه درز 1/5 سانتیمتر براي کلیه درزها و 3/5 سانتیمتر براي پایین تونیک و لبه آستین پارچه را برش نمایید. شما هنرمندان عزیز توجه داشته باشید که شلوار این مدل از روي اریب پارچه بریده خواهد شد. 
پس الزم به ذکر است که اضافه درزها را به 3/5 سانتیمتر برسانید و پس از برش تکه هاي شلوار، حتماً تکه هاي برش شده را اتوي خشک کنید و سپس الگو را مجدد روي آن قرار داده و رولت کنید. همان طور که روي شکل مشاهده مي کنید آستین ها و روي تونیک نیز از تور ساده نسبتاً نرم برش ميشود و توجه داشته باشید که خطوط روي الگو  به صورت عمودي مخصوص یک دوخت 1 میلیمتري روي تور خواهد بود که در پایان نمایش برش هاي عمودي را روي تونیک جلوه گر خواهد ساخت و می توانید روی خطوط دوخته شده را نوار پولکی بدوزید. 
مراحل دوخت تونیک:
درز وسط پشت کار را بدوزید و سپس اتو کنید و به دنبال آن درزهاي پهلوي تونیک را بدوزید ، درزها را به دو طرف باز کرده و اتو کنید. دوختهاي 1 میلیمتري نیش چرخ روي تور را مطابق خطوط روي الگوهاي جلو و پشت بزنید و سپس درزهاي وسط پشت و درزهاي پهلوي تور را بدوزید. 
در مرحله بعدي تور را روي پارچه اصلي تونیک طوري منطبق کنید که حلقه ها و درزهاي پهلو در ناحیه حلقه آستین و وسط پشت کار دقیقاً روي یکدیگر قرار بگیرند و سپس دور تا دور حلقه ها و منحني یقه جلو و پشت را با نخ کوك به یکدیگر ثابت نمایید ، حال درز سرشانه ها را به یکدیگر بدوزید و اضافه درز آنها را به دو طرف اتو کنید. یقه را پس از آماده نمودن سجافها، سجاف دهید و با چند بخیه ظریف به پشت کار ثابت نمایید.

در صورتي که کار تزئیني براي جلوي یقه کار درنظر گرفته اید در همین مرحله روي کار وصل نمایید و لبه آستین را تو گذاشته و چرخ کنید 1/5 سانتیمتر از لبه آستین . باالي آستین را در ناحیه تاج آستین خورد داده و سپس به حلقه هاي آستین لباس متصل کنید. اضافه درز ایجاد شده را به 7 میلیمتر کاهش داده و سردوزي کنید. 

در پایان تونیک را پرو نهایي کرده و قد آن را تو گذاشته و به فاصله 1/5 cm از لبه چرخ کنید. توجه داشته باشید آستري کار و تور روي آن هر کدام جداگانه چرخ خواهند شد. 

توجه:قبل از برش پارچه آستر وال هندی را حتما آبکشی نمایید.

 
گردآوری : گروه پرتال آرتاکاوا
www.Artakava.com

منبع : اختصاصی آرتاکاوا
نظرات شما باعث پیشرفت و بروز رسانی این پرتال می گردد کاربران گرامی کم لطفی نکنند!!
 
 
6

ارسال نظر
عدد "چهار" را وارد كنيد

  • اگر نظری غیر مرتبط با این مطلب دارید ، در قسمت تماس با ما ارسال کنید.
  • نظرات حاوی (تبلیغاتی و توهین به سایر افراد) نمایش داده نخواهد شد.

تاكنون 7 نظر ارسال شده است
  • سمیه : خیلی دنبال یه همچین مدلی بودم مرسی
  • النا : با سلام و تشکر سایتتون خیلی مفیده واقعا ممنون من همیشه ازش بهره میبرم . اگر میشه لطف کنید طرز دوخت چادر عربی رو بزارین . همینطور مانتو ساده دانشجویی و مانتو عربی (عبا) با تشکر مجدد
  • سما : مرسی عزیزم استفاده کردم. اگه میشه لطف کنید الگوی مانتو های جدید رو در سایت قرار بدید همینطور یقه های فانتزی.<br /> خیلی خیلی متشکرم.
  • اعظم : بسیار عالی بود ممنون
  • نادیا : سلام مطالبتون عالین .فقط لطف کنید راجع به کپی گرفتن از الگو توضیح بدید.چه مقدار باید بزرگشو کنیم؟
  • مریم : سلام شما که این همه زحمت میکشید چرا تصویر الگوها رو نمیذارید بدون تصویر که نمیشه
  • mahtisa : سلام ی تونیک ساده خردلی تک رنگ دوخته شده دارم میخوام از سادگی درش بیارم بنظرتون با چه چیزی میتونم این کار رو بکنم؟<br /> اگر بخوام گل دوزی بزنم روش با چه رنگ نخی جالب تر میشه؟